سالانه چند هزار خودروی فرسوده از رده خارج می گردد؟

به گزارش وبلاگ ساعت گلورایا، رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بر اساس لایحه برنامه هفتم باید سالانه 500 هزار خودروی فرسوده از رده خارج گردد، گفت: 45 درصد از ناوگان حمل و نقل کشور فرسوده است.

سالانه چند هزار خودروی فرسوده از رده خارج می گردد؟

به گزارش وبلاگ ساعت گلورایا، سمیه رفیعی با اشاره به شرایط خودروهای فرسوده در سطح کشور، گفت: بر اساس آمارها از 38 میلیون وسیله نقلیه کشور حدود 17 میلیون معادل 45 درصد فرسوده است. بعلاوه از 12 میلیون موتور سیکلت در حال حرکت 11 میلیون آن فرسوده است.

وی اعلام کرد: در حوزه ناوگان عمومی کشور نیز 80 درصد خودروهای این ناوگان فرسوده است. همه این آمارها در کنار آلایندگی بالا و مصرف سوخت وحشتناک خودروهای فرسوده و تلفات تصادفات رانندگی که ناشی از تردد خودروهای فرسوده است، حکایت از ضرورت ورود جدی به جایگزینی خودروهای فرسوده دارد.

رفیعی در ادامه با اشاره به تصویب قوانین هوای پاک و ساماندهی صنعت خودرو از سوی مجلس، متذکر شد: قانون گذار تدابیر مناسبی برای از رده خارج کردن خودروهای فرسوده دیده است که ضروری است متولیان در این خصوص با اجرای دقیق قانون مسائل این حوزه را برطرف نمایند. باید خودروها و موتورسیکلت هایی اسقاط شوند که امکان تردد داشته باشند، وگرنه اسقاط خودروهای متروکه قطعاً نمی تواند اهداف قانون هوای پاک را محقق کند که در این زمینه انتظار داریم متولیان تدابیر لازم را بیندیشند.

رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس با تاکید بر این که حق داشتن هوای پاک و خودروی ایمن از حقوق اصلی و مطالبات شهروندان است، توضیح داد: با تصویب مجلس ورود خودروهای دست دوم به کشور علاوه بر خودروهای نو مجاز شده است که امیدواریم با اجرای این قانون شاهد جایگزینی خودروهای فرسوده با خودروهای نسل تازه و متعاقب آن کاهش آلودگی هوا و مصرف سوخت در کشور باشیم.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به حمایت فراکسیون محیط زیست مجلس از ورود خودروهای برقی و هیبریدی، اعلام کرد: امیدواریم با تدابیر دولت و ایجاد تسهیلات، اولویت واردات به این خودروها اختصاص یابد. در عین حال خودروسازان داخلی به خصوص خودروسازان تجاری کشور نیز باید به سمت فراوری این دسته از خودروها بروند. اکنون 45 درصد ناوگان حمل و نقل کشور فرسوده است. باید در کلانشهرها خودروهای عمومی و موتورسیکلت های خدمات رسان هرچه سریع تر برقی شوند.

منبع: همشهری آنلاین

به "سالانه چند هزار خودروی فرسوده از رده خارج می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سالانه چند هزار خودروی فرسوده از رده خارج می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید